Novinky z DIVIZNY č. 30, červen 2020

Po delší newsletterové odmlce způsobené mimo jiné zvláštním obdobím, do kterého jsme se všichni dostali, Vám opět přinášíme několik zajímavých zpráv. Doufáme, že Vám červnový newsletter bude inspirací i potěšením. Přejeme příjemné počtení a těšíme se na všeliká osobní setkání ať už u nás v DIVIZNĚ, v zoo nebo třeba v lese…

 

Novinky v Divizně

►► Nový školní rok s novou nabídkou

Oproti minulým letům jsme přistoupili ke změně a opustili papírovou formu. Nabídka programů pro příští školní rok se k Vám dostane již pouze v elektronické podobě. Bude ji tak možné rozeslat vícero pedagogům a zmenší se zátěž pro životní prostředí. Věříme, že si k Vám najde cestu i v této nové formě. Začátkem srpna najdete aktualizovanou nabídku také na našich webových stránkách.

Pro nový školní rok jsme připravili několik novinek a několik drobných úprav stávajících programů. Nově se tak můžete zúčastnit EVP Ptačí svět po celý školní rok a EVP Voda, klima a zvířata objednat i pro 9. třídu. Z novinek naleznete v nabídce terénní exkurzi do blízkého okolí Liberce Na císařské stezce určenou pro 1. i 2. stupeň ZŠ a nové výukové programy v areálu zoo Zvířetika pro 6. - 7. třídu a 7 divů zoo pro 4. - 5. třídu. Pro střední školy je v DIVIZNĚ nově EVP Pochybné suvenýry aneb zločiny v divočině pro 1. - 2. ročník. 

 

►► Hledáme...

Prožitků chtivé milovníky přírody.

Učitele, kteří rádi pobývají s dětmi venku. Nebojí se nevlídného počasí a „klíďopíďo“ vyrazí alespoň jeden den v měsíci s třídou ven, kde je čeká tajů plná výprava….

Jste-li učitelem/učitelkou budoucích druháků či třeťáků, tak hledáme právě Vás.

SEV DIVIZNA Liberec chce začít dělat některé výukové programy úplně jinak a hledáme nebojácné pedagogy, kteří to chtějí zkusit s námi. Máte jedinečnou možnost zúčastnit se ekologického výukového programu s DIVIZNOU v místě Vaší školy a to vícekrát než jednou za rok.

Nabízíme metodickou podporu a celoroční spolupráci s lektorem beroucí ohled na potřeby Vaší třídy a školy.

Máte chuť se nechat provést celým školním rokem ve společnosti našich lektorů? Tak neváhejte.

Pokud Vás naše tajuplná nabídka oslovila, napište nám (novakova@zooliberec.cz ) a my vám pošleme více informací (nezávazně).

Těšíme se na Vaši odezvu.

 

►► Průzkum mezi učiteli

Na přelomu dubna a května jsme rozeslali mezi učitele dotazník vztahující se k našim programům v zoo. Získali jsme od Vás mnoho zajímavých podnětů a připomínek, které jsme využili při tvorbě již zmíněných programů. Děkujeme všem, kdo náš dotazník vyplnili.

Ve vyplněných dotaznících se objevilo několik opakujících se otázek, proto níže uvádíme nejčastější otázky a odpovídáme.


Existuje nějaká školní sleva na vstupném?

Dětské skupiny o velikosti nad 10 dětí mají nárok na zvýhodněné vstupné v rozsahu 20% slevy na vstupném.

Musí platit učitel vstup, pokud jde se třídou?

Ne. Dospělý doprovod/dozor dětské skupiny je zdarma, ale max. 4 osoby na skupinu.

Kdy se hlásit na programy v Zoo Liberec?

Čím dříve, tím lépe. Objednávky přijímáme průběžně celý školní rok. Pokud jsou lektoři volní, je možné objednávat i "na poslední chvíli".

Můžeme získat nějaké tematické materiály před vlastní návštěvou zoo nebo jít i samostatně?

Ano, ano. Informace o jednotlivých chovaných druzích najdete přímo na webu Zoo Liberec. Pokud chcete využít pracovní listy, pak jsou ke stažení na https://www.zooliberec.cz/pracovni-listy.html

Mohu programy navštívit i s méně početnou třídou?

Ano, cena za lektorné zůstává stejná.

Máte specializovaný program pro děti ze ZŠ praktických a speciálních?

Nemáme. ZŠ praktické a speciální mohou využít standardní nabídky programů. Vždy předem domlouváme konkrétní potřeby třídy s příslušným lektorem, aby program proběhl k co největší spokojenosti obou stran.

 

MÁME PRO VÁS V HLEDÁČKU

►► Zajímavý dokument o půdě "Nech půdu žít" https://www.ceskatelevize.cz/porady/13319993256-nech-pudu-zit/22038257008/

 

►► Škola pro udržitelný život

Na začátek příštího školního roku jsou plánovány semináře, na kterých se můžete dozvědět, co je Škola pro udržitelný život a případně se přihlásit do jednoho z nabízených programů. Semináře proběhnou v Hradci Králové (17.9.), Praze (22.9.) a Brně (1.10.). Přihlášení je možné na: https://forms.gle/KxbZeeNRQYqPkYMy9.

Na seminář se mohou přihlásit jak školy ze sítě, tak nové školy. Z jedné školy může jet i více učitelů. Seminář je zdarma. Bonusem pro účastníky semináře je možnost přihlásit se k účasti na metodicky a finančně podpořené realizaci ŠUŽ ve školním roce 2020/21.

 

Stručný popis dvou typů projektů, do kterých se budete moci ve školním roce 2020/2021 zapojit:

  1)  Škola pro udržitelný život – žákovské mikroprojekty pro lepší místo (září 2020 - červen 2021) pro I. i II. stupeň ZŠ, SŠ, SOŠ

Realizace ročního vzdělávacího programu Škola pro udržitelný život, ve kterém žáci spolu s dalšími partnery z obce přemýšlí o tom, co mohou udělat pro rozvoj své obce nebo okolí školy. Spolu pak postupně realizují navržené projekty a tím mění k lepšímu místo, kde žijí a učí se.

 2)  Škola pro udržitelný život – žákovské mikroprojekty zaměřené na řešení klimatické změny (září 2020 - červen 2021) pro II. stupeň (8. – 9. třída) ZŠ, SŠ, SOŠ

Jedná se o projekt, který pracuje s metodikou programu Škola pro udržitelný život zaměřený na řešení klimatické změny v místě. Zapojené školy mohou přijet zdarma na třídenní pobyt do střediska ekologické výchovy v Horním Maršově v Krkonoších.  Projekt je určen pro skupiny mladých ve věku 13 - 20 let (starší žáky ZŠ či žáky SŠ). Žáci spolu s dalšími partnery z obce přemýšlí o tom, co mohou udělat pro zmírnění či adaptaci na klimatickou změnu přímo ve své obci.  

 

►► Pusťte si - Nedej se! - Kam dokulhá Česko?

Sucho, které jsme zažívali letos na přelomu dubna a května označili vědci za největší za posledních 500 let. Vědci přitom upozorňují, že sucho v Česku je projevem klimatické změny. Vláda ovšem na místo příčiny řeší zejména adaptační opatření, a to podle vědců příliš málo a příliš pomalu. Inspirujících 18 minut pořadu České televize. Pořad naleznete zde.

 

 

EKOTIPY - drobná změna pro velkou věc

►► Kbelík vody do přírody

Trápí vás, že stromy, keře a tráva kolem vašeho domu v suchých obdobích hynou a usychají?

Sucho sužuje naši zemi a přírodu již několik let a letos je to ještě patrnější. Suchem trpí ve městech zvláště městská zeleň, přitom právě ona může

horké dny učinit mnohem příjemnějšími nejen svým stínem, ale mimo jiné také odparem vody, kterým působí jako přirozená klimatizace. Každý z nás může snadno pomoci městskou zeleň zachránit. Stačí využít "čistou" vodu, která odtéká z naší domácnosti. Ani si neuvědomujeme, kolik "čisté" vody z domácnosti odtéká bez užitku do kanalizace! 

Odlévejme tuto vodu do kbelíku a využijme ji dále nejen na zalévání stromů a keřů před našimi domovy.

Více naleznete na: https://kbelik-vody0.webnode.cz/, https://www.facebook.com/kbelikvody/

 

►► Obchodní řetězec Lidl zavedl do nabídky sáčky k opakovanému použití

Obchodní řetězec Lidl dál snižuje užívání plastů a začal podobně jako další obchody prodávat alternativu k igelitovému sáčku. Jsou to sáčky na ovoce a zeleninu, určené k opakovanému použití. Pod značkou Green Bags si můžete zakoupit jedno balení, které obsahuje 2 kusy, za pouhých 20 Kč.

 

DIVIZNA MIX

 

►► Dotazník pro čtenáře

V květnu roku 2016 jsme vydali náš první newsletter. Od té doby ušel pořádný kus cesty a přibylo také mnoho čtenářů. Protože newsletter vytváříme především kvůli Vám jeho čtenářům, rádi bychom získali zpětnou vazbu, co se Vám v něm líbí, co naopak ne a co byste třeba uvítali. Dotazník Vám nezabere více než 5 minut. Budeme rádi, když nám svými odpověďmi pomůžete newsletter posunout zase o kousek dál.
Děkujeme.
https://forms.gle/y7kwDfnt8BfptrTy5

 

►► Představujeme nové tváře v DIVIZNĚ

Michal Řepík

Jaký je: cílevědomý, dotahovací.

Co v DIVIZNĚ dělá: učí, vymýšlí, pošťuchuje.

Jedna věta co rád dělá ve volném čase: Rád se vrtá v hlíně. 

jedním slovem: lektor.

Tomáš Plener

Jaký je: idealista, hravý.

Co v DIVIZNĚ dělá: učí, hraje si s moderními
technologiemi, zapojuje se do Ekoškoly.

Jedna věta co rád dělá ve volném čase: Vždy si rád hraje. 

jedním slovem: lektor.

 

►► Co jsme dělali v době COVID 19?

Neučili jsme, ale připravovali jsme nové věci…

Komunikovali jsme, ale jinak, jinými kanály, jinak jsme si organizovali práci…

Byl čas na věci, které jsme odsouvali…

Byl čas realizovat naše úkoly z našeho strategického plánu…

Takové ty věci, které chceme, mluvíme o nich, ale nikdy na ně nebyl čas…

Byl to čas rychlých změn a virtuálních porad…

Nebyl to promarněný čas, byl to čas změn, šancí, výzev, solidarity a pro SEV DIVIZNU lidsky i pracovně plný a bohatý…

Děkuji všem kolegům z DIVIZNY, jste úžasní! 

Aleš Kočí

 

►► Obrázek z Islandu

Mám čas. Sezóna prázdninových dobrovolníků, o které jsem se v minulých měsících staral, skončila, a tak se konečně vydávám na exkurzi na Alvidru. Stopem a pěšky se přesunuji asi hodinu cesty od Reykjavíku, kde stojí stará farma, toho času proměněná na centrum environmentálního vzdělávání. Vítá mě Hjordís, lektorka a správkyně farmy v jedné osobě.

Hned za vstupem do domu jsou vyrovnané řady holínek, visí tam nepromokavé kalhoty a větrovky. Je jich dost pro celý autobus školáků. Alvidra je středisko pro jednodenní programy, ale i ty mohou mít hodně náročné počasí.

Hjordís mi ukazuje farmu. Kontakt s živými zvířaty je atrakce pro děti, kdekoli na světě a Islanďani nejsou výjimka. I když zítřejší skupina má spíš geologický program, určitě se zastaví alespoň u králíků.

 

Druhý den přijíždí autobus školáků z Reykjavíku. S pracovními listy vyrážejí do terénu a nutno říct, že geologie se tady studuje opravdu dobře, sopky jsou tu nadosah. Ale nejlepší moment nastává, když Hjordís řekne: „A teď si dáme přestávku, řeka je támhle“ a děti celkem samozřejmě vybalí svačiny a zapijí je vodou přímo z řeky. A já si říkám: „Až tohle zažiju doma v Čechách, to už žádná střediska ekologické výchovy nebudou potřeba!“


Michal Řepík, lektor EVP v DIVIZNĚ a účastník projektu Evropské dobrovolné služby v organizaci Worldwide Friends na Islandu.

 

 

 

 

PŘEJEME KRÁSNÉ PRÁZDNINY!!! :-)

 

Nechcete-li newsletter dostávat, napište nám to na email: plener@zooliberec.