Novinky z DIVIZNY 3, září 2016

 

1/ Všechny cesty vedou v říjnu do SEDMIHOREK!                                          Logo LK

Srdečně vás zveme na vzdělávací workshop v Sedmihorkách! Již 12. ročník proběhne 6.- 8.10. 2016 na tradičním místě                    v krásném kraji Českého ráje. Zažijete Ráj ve fotografiích Z. Mrkáčka i na vlastní kůži se zasvěceným a oddaným průvodcem Vítkem. Po ptačí říši nás provede G. Dobruská z České ornitologické společnosti. Dále se dotkneme života včel, žížal a Čmeláků. Jak blízké či vzdálené jsou nám nanočástice a kterak ovlivňují životní prostředí se dozvíme od A. Fučíkové z Univerzity Karlovy. Kdo jste doposud váhal, zaregistrujte se a přijeďte sdílet zkušenosti z praxe a osvěžit se do sedmihorského pramene inspirace! Workshop se koná díky finanční podpoře Libereckého kraje. Program a registraci zde:

http://divizna.zooliberec.cz/cz/akce-pro-pedagogy/3-environmentalni-vychova-nove-cesty-metodicky-worshop

sedmihorky1 sedmihorky Sedmihorky3

 

2/ "Cítíme se pohodlně mezi těmi, kteří s námi souhlasí, ale rosteme mezi těmi, kteří s námi nesouhlasí.“

Motto semináře Vedení diskuse a facilitace nás vyzývá k osobnímu růstu a překonávání nekomfortních situací   v práci i v životě. Dovednosti vztažené k vaší pedagogické praxi si procvičíte ve dvoudenním semináři 20.-21.10.2016. Podrobnosti a přihlášky najdete na této adrese: http://divizna.zooliberec.cz/cz/akce-pro-pedagogy/4-vedeni-diskuse-a-facilitace-osobnostni-rust. Kromě tématu semináře můžete zažít lektoský koncert paní Olgy Medlíkové, liberecké rodačky, a inspirovat se jejími prezentačními dovednostmi.

Více o lektorce: www.satnik.nethttp://naslektor.cz/lektori/ DOPORUČUJEME! 

 

3/ Podporujeme akce ZOO

Oslavte DEN zvířat se třídou či soukromě                          Máte doma nepotřebné kolo? V Africe může pomoci!

Den zvířat      KOla pro Afriku

 

4/ Co se děje v ŠUŽ? 

Pozvánky na podzimní setkání Školy udržitelného života najdete v newsletteru střediska SEVER - Horní Maršov. Naleznete zde rovněž ukázky realizací školních projektů a můžete se jimi inspirovat k úpravě či změnám vaší školní zahrady. Z Libereckého kraje se chlubí novým hávem zahrada základní školy ve Višňové. V newsletteru naleznete i další pozvánky na akce pro pedagogy v Královehradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji a v kraji Vysočina.

Newsletter ŠUŽ: http://divizna.zooliberec.cz/media/files/newsletter-sever.pdf

Mikrofotoreportáž ze ZŠ Višňová: http://divizna.zooliberec.cz/cz/skola-pro-udrzitelny-zivot/ukoncene-projekty/

 

5/ DIVIZNA se představuje

Lenka DědkováLenka Dědkovákoordinátorka liberecké sítě MRKEV a vzdělávacích akcí pro pedagogy

Lenko, díky své roli v DIVIZNĚ komunikuješ často s učiteli.

Prozraď nám, kam jsi chodila do školy Ty? A na co nebo na koho ráda ze školních let vzpomínáš?

Pocházím z Turnova a tam jsem vychodila jak zakladní, tak střední školu - gymnázium s pedagogickým zaměřením. Na školní léta vzpomínám ráda. Dodnes si pamatuji, jak mě babička poprvé vyprovázela do první třídy. Chodila jsem pěšky dobré dva kilometry. Měli jsme přísného, ale spravedlivého pana učitele.

Z druhého stupně si vybavuji, že jsme chodili často ven, do přírody. Divoká příroda a potok Stebenka byla naše druhá tělocvična. Tam jsme trénovali různé atletické disciplíny, po lanech přelézali potok nebo ho přeskakovali. Měli jsme školní zahradu se záhonky, o které jsme pečovali, a pak si pochutnávali na úrodě.

Na gymnáziu jsme byli téměř holčičí třída, hýčkaly jsme si pět spolužáků a třídního profesora. Byl na nás až moc hodný. Někdy jsme na to pořádně hřešili, ve fyzice a matematice pokulhávám do dneška. Zato paní profesorka na němčinu nás proháněla tak, že jsme na konci 4. ročníku velmi slušně komunikovali cizím jazykem.

Zkrátka ze školních let je na co vzpomínat a hlavně si člověk, kromě získaných znalostí, odnáší navázaná přátelství, která trvají dodnes.